Letiště Planá u Českých Budějovic

Sen o létání u Českých Budějovic začal už v první polovině minulého století, kdy báječným mužům už zdaleka nevyhovovalo, že mohou své báječné létající stroje využívat jen na několik týdnů po žních a to jen když majitelé pozemků dovolí. Vedení Aeroklubu České Budějovice se proto rozhodlo pro výstavbu nového letiště nedaleko města. Počátkem 30. let byly vybrány pozemky v katastru obce Planá. Stavba to byla poměrně problematická, nicméně v roce 1937 se uskutečnila závěrečná kolaudace a letiště mohlo být konečně plně provozováno.

Vojenští letci se v Plané poprvé představili 27. června 1937 na leteckém dni pořádaném k oficiálnímu otevření letiště. Sláva to byla veliká, 22 000 diváků shlédlo mimo jiné útok letadel Letov Š-328, napadení bombardéru rojem stíhaček Avia B-534 a vrcholnou akrobacii trojice Novák, Široký, Hubáček na letadlech Avia Ba-122. Sen o létání v Českých Budějovicích narušila nepřátelská letadla německého Luftwaffe během II. světové války, která z civilního letiště v Plané udělala čistě vojenskou základnu. V květnových dnech roku 1945 přechází letiště opět pod české velení a České Budějovice bouřlivě vítají slavnou 312. Peruť. 1. července 1947 byl dokonce zahájen pravidelný letecký provoz Čs. aerolinií na lince Praha – České Budějovice. Českobudějovické letiště v roce 1948 dokonce pomohlo k naplnění snů o vlastní samostatné zemi izraelským pilotům. Řada z nich v Českých Budějovicích prošla leteckým výcvikem, mimo jiné i pozdější president státu Izrael E. Weizman. Akce byla oficiálně označena šifrou DI (Důvěrné – Izrael), neoficiálně se o ní mluvilo jako o akci Hagana (hebrejsky Haganah = sebeobrana), byla součástí vojenské pomoci, kterou Československo poskytlo nově se tvořícímu státu Izrael. Letiště v druhé polovině 20. století patřilo v nejkvalitnějším, které armáda provozovala, což úzce souviselo s kooperací bojového útvaru s leteckými opravárenskými dílnami a s možností vyzkoušet nejmodernější stroje, které měla armáda k dispozici. I tady se po řadu let naplňovaly sny mnoha kluků o ovládnutí vzdušného prostoru. Tato éra končí v roce 2005, kdy armáda českobudějovické letiště definitivně opouští. Neznamená to ale, že sny o létání z jihu Čech končí, naopak. Ještě v témže roce zakládají město České Budějovice společně s Jihočeským krajem společnost Jihočeské letiště České Budějovice a.s. s cílem vybudovat v bývalém vojenském areálu mezinárodní regionální letiště.

Letiště České Budějovice je držitelem licence pro neveřejný mezinárodní provoz, která umožňuje přijímat a odbavovat středně velká letadla, a je jediným místem na jihu Čech odkud je možné létat do celého světa, tedy i mimo schengenský prostor. Stávající vybavení radiolokačními a radiotechnickými prostředky je dostačující jen pro lety za viditelnosti ve dne. Letiště České Budějovice zaznamenává stále se zvyšující zájem o své služby a to nejen ze strany ultralehkých či malých sportovních letadel, ale množí se o obchodní lety či urgentní přeprava nákladu. V období turistické sezony přibývá i letů za sluncem a za poznáním, řada lidí využívá sportovní letadla jako prostředek k individuální turistice. Přilétají ze zahraniční, aby si prohlédli Jižní Čechy, naopak odlétají na soukromé dovolené k moři, nejčastěji na Jadran. Aby mohlo být Letiště České Budějovice standardním mezinárodním letištěm, kde by mohla přistávat letadla typu Boeing 737 či Airbus A320, je třeba dobudovat kompletně zázemí. V  roce 2010 skončila I. etapa rekonstrukce, při níž byl jeden z bývalých armádních objektů upraven na administrativní zázemí ředitelství společnosti a bude k dispozici i pro celní správu a cizineckou policii, kompletní rekonstrukcí prošla řídící věž a položeny jsou veškeré sítě. V další etapě, se počítá s vybudováním nového terminálu, včetně nezbytného technického zázemí a navigačního vybavení. Většinu peněz je možné prostřednictvím Regionálního operačního programu získat z evropských fondů. Tato podstatně náročnější část modernizace letiště bude zahájena v roce 2011. Cílem společnosti Jihočeské letiště České Budějovice je vybudovat na jihu Čech kvalitní letecký přístav pro charterovou, turistickou, obchodní i nákladní dopravu mezinárodní i vnitrostátní s tím, že se v průměru plánuje odbavení 10- ti středně velkých letadel denně. Věříme, že už v roce 2012 Letiště České Budějovice přiblíží turistům krásy Jižních Čech a Jihočechům pomůže zkrátit vzdálenosti.

Bližší informace o letišti České Budějovice naleznete na www.airport-cb.cz